مزایا و معایب فرش گل برجسته
مزایا و معایب فرش گل برجسته

یکی از انواع فرش که در ایران و جهان طرفداران زیادی دارد، فرش نقش برجسته یا همان فرش گل برجسته است. شیوه بافتن این فرش‌ها به گونه‌ای است که در قسمت‌هایی که بافنده مایل بوده توجه بیشتری به آن بشود، ضخامت فرش بیشتر است و به همین دلیل بهتر دیده می‌شود؛ قرار گرفتن برجستگی‌ها و قسمت‌های مسطح فرش در کنار هم همان کاری را می‌کند که سایه و روشن در نقاشی آن را به عهده دارد. مقاله زیر را به فرش نقش برجسته اختصاص داده‌ایم و با هم معایب مزایای فرش گل برجسته را بررسی می کنیم .

تاریخچه فرش نقش برجسته

اولین جرقه‌های تولید فرش گل‌ برجسته در شهر اصفهان و به دستان استاد علی خدادادی خورد. علی خدادای در سال ۱۳۵۶ شروع به بافتن این نوع از فرش کرد و نتیجه تلاش حدودا ده ساله این هنرمند اصفهانی فرشی شد که با نام بوستان شناخته می‌شود. فرش بوستان و آثار دیگر هنرمندان کشورمان تولیدکنندگان فرش ماشینی را وادار کرد که به سراغ تولید انبوه این نوع از فرش بروند و به این شکل فرش گل برجسته وارد عرصه فرش‌بافی شد.


شاید تصور بر این باشد که فرشهای گل برجسته ماشین آلات مخصوص به خود را دارند اما باید بدانیم که چنین تصوری غلط است و تفاوت فرش‌های گل برجسته با نوع ساده آن در نخ خاب بکار گرفته شده در بافت است . در بافت فرش گل برجسته از دو نوع نخ خاب با نام های آکریلیک هیت ست و هایبالک هیت ست استفاده شده است و قرار گرفتن این دو نوع نخ به علت ویژگی های متفاوتی که دارند در مرحله پرداخت موجب بوجود آمدن پستی و بلندی در سطح فرش خواهد شد . تفاوتی بین تولیدات فرشهای 6 متر گل برجسته ، 9 متر گل برجسته و 12 متر گل برجسته با انواع ساده وجود ندارد و تفاوت اصلی به مرحله آهار مربوط می شود. فرش 1200 شانه برجسته به خاطر تراکم بالاتر از ظرافت بیشتری برخوردار است.

معایب فرش گل برجسته

هر محصول جدیدی که تولید می شود تا در مرحله آزمون و خطا قرار نگیرد ممکن است دارای اشکالاتی باشد . فرش نقش برجسته هم از این قاعده مستثنی نیست که این قسمت از معایب فرش ماشینی گل برجسته ثبت می شود.

سطح نا همسان فرش:

مهم‌ترین ایراد سطح ناهمسان فرش است که موجب تمیزی دشوار و ماندن آلودگی در زمینه و عمق بافت می شود . اگر جنس الیاف فرش خوب نباشد در موقع نظافت به‌ سختی انجام خواهد گرفت و ماندن مواد غذایی و گردوغبار در فرورفتگی‌های فرش در طولانی مدت باعث پوسیدگی ، کپک و رشد انواع باکتری و قارچ در گره های فرش می‌شود . با اینکه روز به‌ روز تولید فرش گل برجسته رو به فزونی است اما باید دانست که به علت ماندن آلودگی در فرش ، عدم ارتجاع پذیری الیاف ، عدم مقاومت در برابر فشار و غیره نمی توانند در محیط های پررفت و آمد قرار بگیرند از همین رو نسبت با سایر هم نوعان خود عمر کمتری داشته و نیازمند مراقبت ویژه هستند.

مقاله ویژگی های یک فرش خوب پیشنهاد می کنم حتما مطالعه نمایید.

امکان تولید با الیاف بی کیفیت:

به علت استقبال زیاد افراد از این نوع فرش، شرکت‌های مختلف به عرضه این محصول پرداخته‌اند و بعضی از آن‌ها برای پایین نگه داشتن قیمت، از الیاف نامرغوب استفاده می‌کنند. برای همین اگر در موقع خرید فرش دقت کافی را به خرج ندهید و یا تخصصی در شناختن فرش با کیفیت و بی‌کیفیت نداشته باشید، ممکن است فرشی بخرید که بعد از شست و شوی اول، برجستگی گل‌هایش از بین برود و زشت شود.
قیمت بالاتر: کمی قیمت بالاتر فرش های گل برجسته نسبت به فرش های ساده و بدون برجستگی.

مزایای فرش گل برجسته

در این قسمت به مزایای فرش نقش برجسته می پردازیم تا روی دیگر سکه را به شما نشان دهیم .

زیبایی و ظرافت بی‌نظیر:

 مهم‌ترین مزیت فرش گل برجسته، زیبایی و ظرافت بی‌نهایت آن است. فرش‌های گل برجسته به حدی چشم‌نوازند که از آن‌ها به عنوان تابلو فرش استفاده می‌شود.

تراکم بالای گره‌ها:

 هم فرش‌های دستباف و هم فرش‌های ماشینی گل برجسته، تراکم زیادی دارند و به همین دلیل لطافتشان بیشتر از فرش‌های کم تراکم است. معمولا فرش ماشینی گل برجسته ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه است که باعث می‌شود شباهت زیادی با فرش‌های دستباف گل برجسته داشته باشند.

ماندگاری بالا:

 مثل اکثر انواع فرش‌های ایرانی، الیاف به کار رفته در این فرش‌ها بسیار با کیفیت هستند و در اثر شست و شو و در طول زمان ظاهرشان را از دست نمی‌دهند.(در صورت استفاده از الیاف با کیفیت که ما برای شما فراهم کرده ایم ).

تنوع زیاد: 

استفاده از الیاف مختلف و باز بودن دست طراح در ایده پردازی برای این فرش‌ها باعث شده که تنوع فرش ماشینی گل برجسته بسیار زیاد باشد. غیر ممکن است که به دنبال رنگ، طرح و اندازه‌ای از این نوع فرش‌ها بروید و نتوانید محصول مورد نظرتان را با قیمت مناسب پیدا کنید.

نظر فروشگاه فرش امیرکبیر کاشان

فرش های گل برجسته با الیاف خوب گزینه مناسبی برای شما خریداران عزیز میباشد چون بسیار زیبا تر از فرش های ساده هست و امروزه بیشتر به زیبایی فرش و کیفت خوب فرش اهمیت میدهند که فرش های گل برجسته ی فروشگاه امیرکبیر همه ی این مشخصات را برای شما خریداران گرامی فراهم ساخته و شما به راحتی میتوانید انواع فرش هارا دیدن و خریداری کنید.فرش هم مثل بقیه ی اجناس چون سلیقه ای هست و پسند فرش نسبت به سلیقه ی شما عزیزان متفاوت هست امکان دارد فرش های ساده هم مورد پسند شما عزیزان قرار گیرد که بازهم فروشگاه امیرکبیر کاشان این نوع فرش هارا هم برای شما عزیزان اماده سازی فروش کرده.