اشنایی با انواع دستگاه های بافت فرش ماشینی کاشان
آشنایی با انواع دستگاه های بافت فرش

بیشتر فرش های ماشینی موجود در بازار فرش ایران ، توسط پیشرفته‌ترین و جدید ترین دستگاه های شرکت شونهر آلمان و شرکت وندویل بلژیک بافته می شوند که باید گفت این دو شرکت جزء بهترین تولید کنندگان دستگاه های فرش بافی و بهترین ماشین آلات فرش ماشینی در جهان هستند. 

همانطور که می‌دانید فرش بافته شده توسط دستگاه فرش بافی شونهر از مرغوبیت بالایی برخوردار است و بیشتر افراد در خرید فرش ماشینی سراغ فرش بافته شده توسط دستگاه شونهر می روند.با ما همراه باشید تا در این مقاله شما عزیزان را با بهترین دستگاه های بافندگی و ماشین های بافت فرش و همچنین انواع دستگاه های تولید فرش آشنا کنیم.

معروف ترین تولیدکنندگان فرش ماشینی

آشنایی با انواع دستگاه های بافت فرش

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندویل ، دو کشور اصلی تولیدکننده ماشین آلات فرش در دنیا می باشند. بیشتر ماشین‌آلاتی که برای تولید فرش ماشینی در ایران به کار می‌روند ، جزء برترین های دنیا هستند و برای تولید فرش درجه یک فعالیت دارند. ما ایرانی ها با وارد کردن تکنولوژی روز دنیا سعی در تولید بهترین فرش ماشینی را داریم. ماشین‌های بافت 1500 شانه در ایران را هیچ کشور دیگری استفاده نمی‌کند و ایرانیان در این زمینه بسیار پیشرفته هستند. حتی بلژیک که از معروف ترین تولیدکنندگان فرش ماشینی به شمار می‌رود ، از دستگاه‌های پیشرفته خود به اندازه ما ایرانی ها استفاده نمی‌کند.

به جز تلاش هایی که در ترکیه صورت گرفت و متوقف ماند، تاکنون هیچ کدام از کشورهای یاد شده اقدام به ساخت دستگاه های تولید فرش نکرده اند. البته کشور ایران در زمینه تولید قطعات ماشین آلات فرش و ژاکارد های الکترونیک پیشگام بوده ، اما هنوز با ساخت یک ماشین فرش بافی فاصله فراوان دارند.چون ساخت ان نیاز به تکنولوژی بسیار بالا دارد.

وندویل

شرکت شونهر آلمان و شرکت وندویل بلژیک

وندویل یا Van de Wiele نام شرکتی است که در سال ۱۸۸۰ در بلژیک تاسیس شد. این شرکت در زمینه‌ی تولید ماشین‌آلات و خط تولید انواع تولیدات نساجی از جمله فرش ماشینی فعالیت می‌کند.

نام وندویل در ایران به دلیل استفاده‌ی بسیاری از شرکت‌های ایرانی از ماشین‌آلات این شرکت برای تولید فرش ماشینی شناخته شده است. هدف از طراحی دستگاه فرش ماشینی HCIx2 و HCIx3 برای تولید فرش ماشینی با کیفیت بالا و بافتی شبیه فرش دستبافت ایرانی یاهمان دستبافت گونه (hand look) توسط شرکت وندویل می باشد.

شونهر

بهترین ماشین آلات فرش ماشینی

کمپانی شونهر طی یک دهه گذشته در حال توسعه بازار خود در ایران بوده و به خوبی توانسته سهم خود را در این بازار افزایش دهد. بنا به نظر تولیدکنندگان فرش ماشینی در ایران ، ماشین آلات شونهر به لحاظ تنوع بافت زمینه، سرعت تولید و اتوماسیون نسبت به ماشین آلات مشابه برتری محسوسی دارند و توانسته اند متناسب با نیاز بازار نسبت به ارتقای کیفی محصولات خود اقدامات موثری انجام داده و در این زمینه پیشگام باشند.

ارائه ریزبافت ترین و نفیس ترین فرش ماشینی 1200 شانه با ماشین Alpha 500 XHDC شونهر

لازم به ذکر است که شونهر فقط ماشین بافندگی برای سیستم FACE TO FACE می سازد. شرکت شونهر بعد از آلفا 300 اقدام به ساخت ماشین آلفا 320، 360 و 400 کرد که به مراتب سیستمی پیشرفته‌تر نسبت به نوع قبلی بود. این سیر صعودی در ارتقای ماشین آلات بافت متناسب با نیاز بازار از سیاست های اصلی این شرکت بوده و اخیرا آخرین نمونه از یک سیستم پیچیده بافت را با عنوان ماشین XHDC را در معرض ارائه در بازار قرار داده است. این ماشین آلفا 500 قادر به بافت ریزبافت ترین فرش دنیا در حال حاضر می باشد.

از دیگر دستگاههای مورد کاربرد در این صنعت دستگاه  ADR دستگاهی با عرض 4 متر می باشد ، که بیشتر برای گلیم یا فریزبافی به کار می رود. به دلیل ضعیف بودن دستگاه نمی توان فرش با تراکم بالا رابا آن بافت. انواع دستگاه های 700 خارجی با نامهای HCP1 برای 8 رنگ ، HCP2 برای 10 رنگ ،HLX،CRP،CRX1,2،CRT و… می باشند که در کل از نظر کیفیت بافت با همدیگر فرق دارند. HCPها تولیدات دستبافت گونه هستند و CRX کریستال و 1500.

دیگر دستگاه های ماشینی 400 شانه گلیم بافی UCL واندویل و CLP 320 شانه؛ 340 شانه فریز بافی RCI و فریز ابریشم 400 شانه یا فرش گلیم و فرش گلیم متالیک دارUCL واندویل؛ 280 شانه شگی بافی و 500 شانه شنل ؛ CTM شونهر برای تولید شنل (مدرن برجسته) می باشند.