فرش ماشینی ایرانی، نماد صنایع دستی ارزشمند ایران در تمام جهان
فرش ماشینی ایرانی، نماد صنایع دستی ارزشمند ایران در تمام جهان

فرش ماشینی ایرانی، نماد صنایع دستی ارزشمند

فرش ماشینی ایرانی، شناخته شده­ ترین صنایع دستی ایران است که سهم بسیار مهمی در صادرات غیرنفتی کشور ما دارد. فرش ماشینی با تراکم و شانه ­های متفاوت و با طرح­هایی بسیار متنوع، از نقوش سنتی گرفته تا نقش ­های جدید و فانتزی، به بازار عرضه می ­شود و توانسته است توجه همه ایرانیان با سلایق گوناگون را به خود جلب نماید.

فرش از سال­ ها پیش، مهم­ترین صنایع دستی ایرانی بوده است که در سایر کشورهای جهان نیز، ارزش و اعتبار بسیاری دارد. هر چند سال­ها پیش تنها فرش­ های دستباف در بازار موجود بودند اما امروزه حتی فرش ماشینی ایرانی نیز، ارزشی بسیار دارد و نماینده فرهنگ ایران و ایرانی در جهان محسوب می­شود.

خوب است بدانید بعد از صادرات نفت، فرش ماشینی یکی از مهم­ترین کالاهای صادراتی به شمار می­رود که سهم بزرگی از صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده است.

فرش ماشینی ایرانی، عضو جدایی ناپذیر خانه­ های ایرانی

فرش ماشینی ایرانی متأسفانه این روزها بسیاری از افراد، توانایی مالی خرید فرش دستباف را ندارند ولی تقریباً در تمام خانه­ ها، فرش ماشینی پیدا می­شود.حتی با وجود مدرن­تر شدن سبک زندگی، فرش، این صنایع دستی اصیل، توانسته است خود را با تمام سبک­ های زندگی جدید وفق دهد. با وجود این که پیشینه فرش ایرانی به ۲۵۰۰ سال پیش می­رسد، به نظر می­رسد هیچگاه قرار نیست کهنه یا از مد افتاده شود.

فرش ماشینی را بیشتر بشناسید

جدا از ارزش فرهنگی و ویژگی­ های هنری فرش ماشینی ایرانی، بهتر است کمی اطلاعات علمی ­تر نیز درباره آن کسب کنیم.

فرش ماشینی در ایران با الیاف مختلف ابریشم، پنبه، پلی ­پروپیلن، اکریلیک و … بافته می­شود که هر کدام ویژگی ­های منحصر به فرد خود را دارند. البته این روزها فرش­های اکریلیک طرفداران زیادی پیدا کرده ­اند. همچنین فرش ماشینی از لحاظ بافت، متفاوت است و کیفیت آن با خصیصه­ هایی با عنوان تراکم و شانه مشخص می­شود. فرش­ های ماشینی با تراکم و شانه بالا، ارزش بیشتری دارند و در نتیجه گران­ تر هستند. جالب است بدانید فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه به اسم فرش دستباف گونه شناخته می­شود زیرا ظرافت بافت و طرح آن به فرش­های دستباف بسیار شبیه است.

فرش ماشینی ایرانی نماد اصالتحال نوبت به طرح و نقش فرش ایرانی می­رسد. می­توان ادعا کرد، فرش ماشینی این روزها در قالب هیچ نوع خاصی از طرح­های مختلف محدود نمی ­شود. انواع طرح­های سنتی و اصیل و همچنین طرح­های کاملاً مدرن، بازار امروز فرش ماشینی را تشکیل می ­دهند. از لچک و ترنج گرفته تا منظره شکارگاه و یا اشکال مختلف هندسی، همه در فرش­ های جدید دیده می­شوند.

شناخت فرش ایرانی در چند سطر ممکن نیست اما با استفاده از همین اطلاعات محدود و با کمک گرفتن از کارشناسان می­توانید دید درستی از فرش ماشینی ایرانی به دست آورید و در هنگام خرید بهترین تصمیم را بگیرید.