فرش ماشینی بدون پرز
چگونه یک فرش ماشینی بدون پرز بخریم؟

چگونه یک فرش ماشینی بدون پرز بخریم؟

یکی از مشکلاتی که برخی خریداران فرش با آن روبرو می­ شوند، پرز دادن فرش است. گاهی این مسئله به ظاهر کوچک می­تواند باعث ایجاد حساسیت تنفسی در برخی افراد و سایر ناراحتی ­های مرتبط با سلامتی شود. به همین دلیل شناخت فرش ماشینی بدون پرز و خرید آن از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

البته باید توجه داشت که معمولاً در هفته ­های اول خرید، فرش ممکن است پرز داشته باشد که امری طبیعی است. اما اگر این روند پرز دادن شدید بوده و یا ادامه داشته باشد، باید به کیفیت الیاف به کار رفته در فرش شک نمود.

تفاوت فرش ­های دستباف با فرش ماشینی

جالب است بدانید فرش ­های دستباف قدیمی این مشکل پرز دهی را نداشتند اما با ماشینی شدن فرش و استفاده از الیاف مختلف در بافت آن، این مسئله ایجاد شد و امروزه خریداران هنگام خرید به دنبال پیدا کردن فرش بدون پرز هستند.

الیاف اکریلیک این مشکل را حل کرده ­اند

فرش ماشینی بدون پرز

راه حل بسیار ساده­ ای برای انتخاب و خرید فرش ماشینی بدون پرز وجود دارد و آن هم سؤال کردن درباره الیاف فرش، خصوصاً نخ خاب است. نخ خاب فرش اگر جنس مناسبی نداشته باشد می­تواند موجب پرز دهی بسیار شود به همین دلیل تولید کنندگان فرش­های ماشینی، این روزها بیشتر از نخ­ های اکریلیک هیت ست شده استفاده می­کنند.

پرز این نخ ­ها قبل از استفاده در فرش گرفته می­شود و در نتیجه می­ توانید چنین فرش ­هایی را با عنوان فرش بدون پرز خریداری نمایید.

فرش­ های با تراکم بالا را انتخاب کنید

خوب است بدانید فرش­ هایی که تراکم بالایی دارند نیز کمتر پرز می­دهند. برای مثال اگر به دنبال فرش بدون پرز هستید، خرید فرش ۱۲۰۰ شانه برای شما مناسب­تر از ۷۰۰ شانه است. شاید یکی دیگر از دلایلی که در قدیم فرش های دستباف، پرز زیادی نداشتند، همین تراکم بالای بافت آن­ها بود.

امروزه در صنعت فرش بافی برای هر مشکلی، راه حلی اتخاذ شده است. پس می­توانید بدون نگرانی فرش ماشینی بدون پرز خریداری کنید و از مشکلات بعدی پرز دهی بالای فرش نیز در امان بمانید.